Bronchitida - zánět průdušek
Bronchitida - zánět průdušek
Bronchitida neboli zánět průdušek, je onemocnění velmi vysilující, obzvláště v případě, že onemocní kojenec nebo malé dítě.
Jedná se o nemoc virového původu, která vzniká při nachlazení a oslabené imunitě a přímým kontaktem může být nakažlivá. Mezi příznaky patří obtížné dýchání způsobené zduřením sliznice a tudíž zúžením dýchacích cest, suchý kašel, který po několika dnech přechází ve vykašlávání hlenu, bolest na hrudi, zvýšená teplota a celková skleslost a únava.
U akutní bronchitidy, pokud je častá a neléčená, hrozí vyústění až v chronické onemocnění.
Co pomáhá při zánětu průdušek?
Především je nutný klidový režim a pití dostatečného množství tekutin. Ideální jsou bylinkové čaje, horké mléko s trochou medu na rozpuštění hlenu a pitná voda pokojové teploty. Osvědčuje se sáhnout i do šuplíku tzv. babských rad, kde se doporučují zábal na zánět, mazání hrudníku psím sádlem (dnes je běžně k dostání v lékárnách) a jako jedna z nejúčinnějších rad našich babiček je pití cibulového čaje nebo cibulového sirupu s trochou medu.
Příznaky zánětu průdušek rozhodně není radno podceňovat a je třeba zajít k lékaři, který provede potřebná vyšetření, určí diagnózu a předepíše léky na uvolnění hlenu, zmírnění bolesti při kašli a v nutných případech i antibiotika.