Léčba atopického ekzému u dětí

Léčba dětských pacientů s atopickým ekzémem

Dermorespirační syndrom

01

Léčbu dítěte s atopickým ekzémem při hlavní indikaci "Dermorespirační syndrom" řídí v Olivově léčebně dětský dermatolog, který sestaví každému dítěti individuální léčebný plán. Léčba zahrnuje především pravidelnou péči o pokožku promazáváním, léčebné koupele, aplikaci hojivých i protizánětlivých mastí a krémů dle aktuálního stavu kůže a rozsahu ekzému dítěte. 

Cennou metodou jsou vlhké zábaly, metoda Wet wrap, používaná ke zklidnění zánětu, svědění i zmírnění suchosti kůže. Klademe si za cíl ulevit dítěti a zároveň ukázat rodičům, doprovázejícím malého atopika, příznivý efekt této metody na kůži. Pokud se dítě i jeho rodič metodu Wet wrap během pobytu u nás naučí, je pak snadné přikládat vlhké zábaly dle potřeby i v domácím prostředí.

Dítě a jeho doprovázející osoba získají podrobné informace o příčině atopického ekzému, faktorech, které nemoc zhoršují, jeho obvyklém průběhu a péči jak v období zhoršení, tak v období klidu. Cílem pobytu je nejen pacientovi zmírnit až vyhojit projevy AE, ale především ho naučit správnému ošetřování ekzému, aplikaci mastí, krémů, hojivých past i bezpečnému podání lokálních kortikosteroidů a imunomodulátorů v případě zhoršení.

Škola atopie

Léčebné metody jsou pouze jednou stránkou pobytu a tou další, neméně důležitou, je řádná edukace v rámci Školy atopie, kterou pacient a jeho doprovod absolvuje v průběhu pobytu v léčebně. Nedílnou součástí léčby u nás je výživový režim i možnost konzultace s dětským psychologem. Také společné sdílení zkušeností z náročné péče o dítě s ekzémem mezi maminkami je nesmírně ulevující.

0304

Odborná péče na prvním místě

Víme, že atopický ekzém, vzhledem k jeho genetické predispozici neumíme v současné době vyléčit, ale umíme jeho průběh výrazně zmírnit, a to nejen správným ošetřováním kůže, ale právě edukací i individuálním přístupem k pacientům.

Po pobytu v Olivově léčebně by měl pacient a jeho rodina umět s ekzémem pracovat tak, aby se ulevilo dítěti i rodičům.

Ošetřující lékařka: MUDr. Petra Fojtková

Hlavní zdravotní indikace: J 98 Dermorespirační syndrom - platí pouze tato indikace ke schválení léčebného pobytu u nás. 

Jakákoliv další indikace může být do Návrhu na umístění dítěte připsána jako vedlejší. 

Podívejte se, jak požádat o pobyt v léčebně nebo rovnou termíny možných pobytů

Zažádejte o pobyt v Olivově dětské léčebně