Víte, že...part 4

Víte, že...part 4

Víte, že

 ...pokud se objevily u Vašeho dítěte červené a suché fleky na kůži, které úporně svědí, může se jednat o atopický ekzém?

Proto nepodceňujte tento problém a vydejte se k dětskému dermatologovi na kontrolu.

 ...svědivé kožní onemocnění se může objevit u kojence, stejně jako u dítěte v pubertálním věku?

Pravdou je, že za chorobu může především genetická predispozice, ale ovlivňuje ji také celá řada vnějších faktorů. Medicína dává atopický ekzém také do souvislosti s onemocněními respiračního ústrojí.

 ...lze atopický ekzém dostat pod kontrolu za pomoci stále více se prosazujícího trendu  „self managementu“? 

To znamená, že se pacient a jeho rodina naučí zvládat chorobu a její průběh vlastními silami a systematickou a účinnou péčí o zasaženou kůži pacienta.

 ...se u nás staráme také o atopické pacienty?

Diagnóza zní atopický ekzém při indikaci dermorespirační syndrom. Dětská dermatoložka zhodnotí aktuální stav nemoci a pak sestaví individuální léčebný plán. Součástí úspěšné léčby je také edukace rodičů i samotného pacienta. Rodina se naučí, jak postupovat v době, kdy je nemoc ve fázi suchých a červených fleků, a jak postupovat v období mokvajícího a akutního ekzému. Cílem léčby je nejenom zmírnit až vyhojit symptomy onemocnění,  ale naučit dětského pacienta a jeho rodinu, jak s tímto kožním onemocněním pracovat i po příjezdu domů.

  ...se na podzim může atopický ekzém zhoršit?

Stav atopické kůže zhoršuje také řada vnějších faktorů (počasí, hygiena, strava aj.). Na podzim je ekzematická kůže vystavena chladu, vlhku i výkyvům počasí. Proto je důležité oblékat se do kvalitních, prodyšných a přírodních materiálů a tak, aby pokožka dýchala, nepotila se, ale ani neprochladla.  

 

Další informace se dozvíte ve škole atopie při léčebném pobytu.

Tým Olivovy léčebny.