Škola, do které se těšíš

Škola, do které se těšíš

V Olivově dětské léčebně máme i ZÁKLADNÍ ŠKOLU. Naše škola je však trochu jiná než běžné základky, tak se s ní pojďme trochu seznámit.

Děti se u nás učí od pondělí do pátku, pouze tři hodiny denně. Další dvě hodiny před obědem se věnují léčebným procedurám, nebo tráví čas ve školním klubu či na oddělení s vychovateli.  Nejvíce hodin se ve škole žáci věnují matematice a českému jazyku, ale neulívají se ani z jiných předmětů. Učení je odlišné, neboť žáci musí pracovat zcela jinak, než jak jsou zvyklí ze svých kmenových škol. Většině ale osobní přístup učitele vyhovuje.  Děti se u nás naučí samostatnosti a také schopnosti požádat o pomoc učitele, pokud jim něco nejde.

A co je v naší škole ještě fajn?

Tak třeba to, že děti nemusí předvádět svoje výkony před tabulí a ostatními spolužáky. Každý může pracovat podle svého tempa a svých schopností. Nikdo se mu neposmívá, že je pomalý, protože spolužák ze stejného ročníku má většinou jiné učivo a svou vlastní práci. Občas u nás zjistíme, že trojka na jedné škole by byla v jiné škole třeba dvojkou a možná i jedničkou. A v tom je určitá naděje, že známky nejsou všechno a že je mnohem důležitější, jak se kdo staví k práci, jak je zodpovědný a zda umí plnit svoje povinnosti.

Naše paní učitelky jsou vstřícné, hodné a rády se vším pomohou.  Záleží jim na tom, aby dítě mělo důvěru v učitele,  aby s ním dokázalo komunikovat. Nikdo se nemusí obávat, že bude zesměšněn za to, že něčemu nerozumí.

Malé děti si během pobytu užijí „Plyšákový den“, což znamená, že se část výuky  neučíme, ale vyprávíme si o sobě, svých koníčcích, o tom, co máme rádi a co nás baví.

A co děláme ve školním klubu?

No, tam je o zábavu postaráno. Školní klub neslouží jen k odpočinku, ale díky různým hrám se poznáváme mezi sebou, nacházíme si nové kamarády, kteří mají stejné záliby. Občas si v něčem nerozumíme, ale to k tomu patří. Neshody se snažíme navzájem vysvětlit a pochopit toho druhého, proč něco udělal, nebo řekl.

Ale nejlepší je, že si v klubu můžeme vyzkoušet různé aktivity a možná díky tomu pochopíme, co nás baví a k čemu máme talent.

Máme možnost naučit se základům hry na kytaru, klavír, doprovázet zpěváky na Orffovy nástroje. Při šachových turnajích vyniknou děti logicky zaměřené, v tělocvičně zase poznáme, kdo je sportovně nadaný. Taky se učíme šít a konstruovat výtvory z různých druhů stavebnic, tady jsou největšími borci ti, kdo mají šikovné ruce.

Zhruba jednou ročně nacvičujeme divadelní představení. Je to týmová práce. Nikdo děti k ničemu nenutí, je to dobrovolné. Ale kdo chce, může se u nás stát hercem, tvořit kulisy, vymýšlet převleky, nebo pomoci s hudebním doprovodem. Práce je to náročná, ale ten výsledek vždycky stojí za to.

Před rokem tu vznikla Dřevařská dílna, kde si děti mohou vyzkoušet práci s moderními nástroji jako jsou akuvrtačky, brusky apod. To baví hlavně kluky, ale pár holek si už cestu ke dřevu a jeho vůni taky našlo.

Třešničkou na dortu je kroužek Tvůrčího psaní pro děti.  Učíme se pozorovat svět a jeho detaily. Popisujeme prostředí, zlepšujeme svoji fantazii a představivost. Díky psaní pracujeme se svými emocemi a učíme se vyprávět, neboť jak říká paní vychovatelka: „Umění vyprávět potřebujeme ve všech oblastech života, aby nám ostatní lépe porozuměli.“

 

  • Jednoduše, každé dítě si u nás najde to svoje bez stresu a možná přijde na to, kým je. A to je posláním všech zaměstnanců školy a léčebny - aby dítě, které z Olivovny vyjde, bylo zdravější, pevnější, schopnější a odolnější.