Na aktuální téma - Mýty a fakta v dětské výživě
Mýty a fakta v dětské výživě.
Ve výživě dětí se můžeme také setkat se spoustou nepodložených informací a mýtů. Rádi bychom zde některé z nich objasnili.
Mýtus: Mléko zahleňuje.
Informace o tom, že by mléko zahleňovalo není potvrzena žádnou vědeckou studií, naopak, několik studií ji vyvrátilo. Mléko a mléčné výrobky mohou tvořit pouze dočasný biofilm na našich sliznicích. Ten ale velmi brzy po konzumaci zmizí a je neškodný, netvoří žádný hlen. Mléko a mléčné výrobky jsou pro děti důležité, a to zejména kvůli obsahu vápníku, který přispívá k jejich správnému vývoji a růstu kostí. Dětem do 6 let se doporučují 3-4 porce mléčných výrobků denně, starším dětem pak 2-3 porce denně.
Mýtus: Zavádění lepku do příkrmů nejdříve v 10. měsíci.
Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená v řadě obilovin a je opředena řadou mýtů. Jeden z nich se týká zavádění příkrmů s obsahem lepku nejdříve v 10. měsíci věku dítěte nebo až po 1. roce. Důvodem má být předcházení celiakii (intoleranci na lepek) nebo alergii na lepek. Tento názor opět není žádnou vědeckou studií potvrzen. Současná doporučení WHO (Světová zdravotnická organizace) jsou, že by měl být lepek zaváděn hned od prvních příkrmů. Příkrmy se zavádějí nejdříve ve 4. – 6. měsíci věku dítěte. V tomto období je tzv. imunologické okno a imunita dítěte je nejlépe připravena na nové potraviny. Oddalování zavádění potenciálních alergenů, jako například lepku, může být proto kontraproduktivní.
Mýtus: Dítě je malý dospělý.
I když zhruba od jednoho roku dítěte se jeho strava velmi podobá té naší dospělé, neznamená to, že bychom dítěti měli dát k večeři klobásu, protože ji sami jíme. Dětský jídelníček je odlišný převážně v množství soli a cukru, které by mělo být snížené. Zamezit konzumaci sladkostí u dětí není řešením. Dlouhodobé odpírání sladkostí by později mohlo vést k jejich nadměrné konzumaci. Proto je lepší dítěti sladkost občas dopřát, ale volit vhodnější varianty.
Děti také potřebují více vápníku než dospělí a v určitých obdobích svého vývoje mohou jíst i větší porce než rodiče. Důležitý, zejména pro krvetvorbu, je také vitamin B12, který lze nalézt jen v živočišných potravinách. Proto není doporučováno, aby děti konzumovali přísnou vegetariánskou či veganskou dietu.
Mýtus: Celozrnné výrobky už od 1 roku věku dítěte, protože obsahují hodně vlákniny.
V návaznosti na předchozí mýtus platí i v tomto případě, že dítě není malý dospělý. Takže i když je známo, že vláknina je důležitá pro naše střeva a dospělí ji konzumují méně, než by měli, u malých dětí do 6 let je potřeba vlákninu omezovat na 5 g + věk dítěte za den. U těchto dětí by při velké konzumaci vlákniny mohlo hrozit, že budou příliš nasycení a nezvládnou tak ujíst dostatek ostatních makroživin, jako jsou tuky a bílkoviny. To by pak mohlo vést k poruchám jejich růstu. Mladším dětem tedy klidně nabídněte bílé pečivo nebo necelozrnné cereálie.
Mgr. Bc. Kristýna Bučková, nutriční terapeutka Olivovy dětské léčebny
Fotogalerie