Zánět hrtanu

Zánět hrtanu ohrožuje hlavně malé děti. Hrozí jim dušnost i uzávěr průdušnice.

Zánět hrtanu neboli laryngitida je nepříjemná komplikace, kterou obvykle doprovází virové infekce horních dýchacích cest. Ačkoli se s ní častěji setkáme u dětí, úplnou výjimkou nejsou ani dospělí pacienti. Průběh nemoci může být velmi kritický, a to hlavně u malých dětí, které se vlivem otoků mohou začít dusit.

Strašák všech rodičů. Přesně to je zánět hrtanu, odborně laryngitida, která velmi často vzniká v důsledku virových infekcí horních dýchacích cest, a to zpravidla u dětí. Nevyhne se však ani dospělým. Ale zatímco ti obvykle pociťují jen lehkou formu nemoci a její léčbu zvládnou v pohodlí domova, u dětí je průběh o poznání hrozivější. Laryngitida je koneckonců jednou z nejčastějších příčin jejich hospitalizace. Zejména u malých dětí a kojenců totiž hrozí riziko udušení.

Zánět hrtanu obvykle nevzniká samostatně, ale provází onemocnění průdušek, zápal plic anebo chřipku. Na rozdíl od jiných dětských nemocí na něj po prodělání nevzniká trvalá imunita. Pacient se s ním tedy může setkat opakovaně, a to i několikrát do roka. Zvláště rozšířené bývá onemocnění během jarních a podzimních měsíců.

V jakých formách se zánět hrtanu vyskytuje?

Podle délky trvání obtíží a jejich původu rozlišujeme dvě základní formy nemoci:

Akutní zánět hrtanu

Akutní laryngitidu obvykle vyvolává kapénkový virus, může být ale způsobena i alergií či náhlým namáháním hlasivek. Typicky se tak děje po sportovních utkáních či po koncertech, kdy se fanoušci snaží překřičet hlasitou hudbu. Akutní forma zánětu se rychle rozvíjí a propuká znenadání, zpravidla v noci. Dítě přitom ještě před ulehnutím obvykle neprokazuje žádné příznaky. Onemocnění většinou netrvá déle než dva týdny.

Chronický zánět hrtanu

Chronická forma laryngitidy bývá způsobena vleklými záněty různých částí dýchacích cest, dlouhodobým namáhání hlasivek či vdechováním kouře a chemických výparů. Důsledkem dlouhodobých obtíží může být trvalé poškození tkáně. Mohou se také tvořit polypy, hlasivkové uzly a v nejtěžších případech i nádory.

Příznaky zánětu hrtanu

Následkem virové infekce u nemocných dochází k otoku sliznice v horní části dýchacích cest. Tyto obtíže jsou patrné zejména v úzké oblasti hlasivek. Následkem otoku dochází k zúžení dýchací trubice, což vede k horší průchodnosti vzduchu při dýchání. U pacientů je proto patrný ztížený a slyšitelný nádech, který může připomínat chrčení. U některých jedinců se může objevit i chrapot či dokonce dočasná ztráta hlasu.

0102

Mezi další příznaky laryngitidy patří:

  • Dušnost
  • Celková slabost
  • Bolest v krku
  • Nepříjemný pocit v krku a na hrudníku
  • Ztížené polykání
  • Horečka

Typickým projevem nemoci je pak štěkavý nebo také kokrhavý kašel, který vzniká v důsledku zúžení dýchací trubice. Obtíže se zpravidla stupňují v pozdních večerních hodinách, kdy se dítě probouzí s pocitem, že se mu špatně dýchá. Zánět hrtanu je proto velmi častým důvodem, proč se rodiče s dětmi v noci vydávají na pohotovost.

Zánět hrtanu u dětí

Zatímco u dospělých nemoc obvykle probíhá v lehčí formě, o poznání kritičtější průběh má u malých dětí. Při otoku dýchacích cest se totiž prostor u dospělého člověka zúží přibližně o 20 %, kdežto u dětí při stejném otoku až o 70 %. To je důvod, proč je nemoc pro děti mnohem nebezpečnější. Zvláště pak pro kojence, jejichž sliznice je o poznání užší. Při těžších stavech se proto může dostavit i takzvaná hypoxémie, tedy nedostatek kyslíku, který se projevuje namodralým zbarvením kůže a sliznic. Pokud se takový stav u dětí vyskytne, je třeba neodkladně volat záchrannou službu.

Zánět hrtanové příklopky

Zpravidla u malých dětí se mohou vyskytnout komplikace v podobě zánětu hrtanové příklopky, která otevírá a uzavírá vchod do průdušnice. Při epiglotitidě, jak se tomuto stavu odborně říká, příklopka zduří, zčervená a několikanásobně zvětší svůj objem, v důsledku čehož může dojít k uzávěru dýchacích cest. Tento stav může mít pro dítě fatální následky, je proto třeba pacienta pozorně sledovat a v momentě rostoucích obtíží s dýcháním a polykáním okamžitě vyhledat lékaře.

Inkubační doba nemoci

Délka inkubační doby je obvykle 1 – 3 dny. Právě v tomto období představuje pacient pro své okolí největší hrozbu. Až polovinu případů nákazy způsobuje virus parainfluenzy, který je přenosný vzduchem a kromě zánětu hrtanu způsobuje i běžné respirační nemoci. To znamená, že co u jednoho vyvolá laryngitidu, může u druhého zapříčinit nachlazení či chřipku. To platí i naopak.

Léčba zánětu hrtanu

Cílená léčba virové laryngitidy neexistuje, stejně tak ani léky na zánět hrtanu, lékaři se tedy zpravidla soustředí jen na mírnění jednotlivých příznaků, především snižování teploty, bolesti a dusivého kašle. Důležité je samozřejmě i snižování otoků. Dítěti v tomto ohledu nejvíce uleví, když bude pobývat v prostorách s chladným a zároveň vlhkým vzduchem. V zimních měsících se proto doporučuje otevřít okno do ložnice a v blízkosti postele pověsit mokré prostěradlo.

Pomoci mohou i studené obklady hrdla, pozvolné podávání studených tekutin a udržování dítěte v pozici v sedu. Důležitý je i hlasivkový klid. Jelikož pláč otok jen zhoršuje, je velmi důležité, aby dítě zůstalo v klidu, což může být problém zejména u nejmenších pacientů.

Co na zánět hrtanu doporučují naše babičky? Ulevit podle nich mohou i bylinky. Pozitivní účinek má šalvěj, máta, eukalyptus i lékořice. Pomáhá také konzumace teplých čajů či takzvaný Priessnitzův obklad, což je plena namočená ve studené vodě přikrytá suchou látkou, která se pacientům dává kolem krku.

Akutní virová laryngitida po několika dnech obvykle sama odezní. Pokud se tak nestane, je možné, že se k onemocnění přidala bakteriální superinfekce, což jinými slovy znamená, že se na virem oslabené sliznici usadily bakterie, které se postupně množí. V tomto případě je nutné zahájit léčbu antibiotiky.

Jak zánětu hrtanu předejít?

Jedním z nejosvědčenějších způsobů jak laryngitidě předejít je úprava prostředí, ve kterém dítě žije. Ve většině domácností panuje teplý a suchy vzduch, což jsou podmínky, které dráždí dýchací cesty a oslabují jejich obranyschopnost. Vhodné je tedy často větrat a na topení občas položit mokrý ručník nebo prostěradlo, díky čemuž dojde ke zvlhčení vzduchu.

Stejně jako u každého jiného onemocnění i zde hraje podstatnou roli zdravý životní styl, pravidelný pohyb a dostatečný příjem tekutin. Negativní vliv na vznik onemocnění má pak samozřejmě kouření či nadměrné zatěžování hlasivek bez možnosti odpočinku.

Pokud se u dítěte objevuje zánět hrtanu opakovaně, a to i několikrát do roka, i přesto, že jste podstoupili preventivní kroky, je vhodné navštívit imunologa, který provede potřebná vyšetření a zjistí příčinu obtíží.