Proč doporučit dítě s atopickým ekzémem do Olivovy dětské léčebny

Léčba dětských pacientů s atopickým ekzémem v léčebně Olivovna

Léčbu dítěte s atopickým ekzémem při indikaci dermorespirační syndrom řídí v Olivově léčebně dětský dermatolog, který sestaví každému dítěti individuální léčebný plán. Léčba zahrnuje především pravidelnou péči o pokožku promazáváním, léčebné koupele, aplikaci hojivých i protizánětlivých mastí a krémů dle aktuálního stavu kůže a rozsahu ekzému dítěte.

Cennou metodou jsou vlhké zábaly, metoda Wet wrap, používaná ke zklidnění zánětu, svědění i zmírnění suchosti kůže. Klademe si za cíl ulevit dítěti a zároveň ukázat rodičům, doprovázejícím malého atopika, příznivý efekt této metody na kůži. Pokud se dítě i jeho rodič metodu Wet wrap během pobytu u nás naučí, je pak snadné přikládat vlhké zábaly dle potřeby i v domácím prostředí.

Dítě a jeho doprovázející osoba získají podrobné informace o příčině atopického ekzému, faktorech, které nemoc zhoršují, jeho obvyklém průběhu a péči jak v období zhoršení, tak v období klidu. Cílem pobytu je nejen pacientovi zmírnit až vyhojit projevy AE, ale především ho naučit správnému ošetřování ekzému, aplikaci mastí, krémů, hojivých past i bezpečnému podání lokálních kortikosteroidů a imunomodulátorů v případě zhoršení.

Léčebné metody jsou pouze jednou stránkou pobytu a tou další, neméně důležitou, je řádná edukace v rámci Školy atopie, kterou pacient a jeho doprovod absolvuje v průběhu pobytu v léčebně.
Nedílnou součástí léčby u nás je výživový režim i možnost konzultace s dětským psychologem. Také společné sdílení zkušeností z náročné péče o dítě s ekzémem mezi maminkami je nesmírně ulevující.

Víme, že atopický ekzém, vzhledem k jeho genetické predispozici neumíme v současné době vyléčit, ale umíme jeho průběh výrazně zmírnit, a to nejen správným ošetřováním kůže, ale právě edukací i individuálním přístupem k pacientům.
Po pobytu v Olivově léčebně by měl pacient a jeho rodina umět s ekzémem pracovat tak, aby se ulevilo dítěti i rodičům.

Ošetřující lékařka:     MUDr. Iveta Tomšíková
Zdravotní indikace:  J 98 Dermorespirační syndrom

 

Kontakty a informace:

Přijímací kancelář: tel.: +420 323 619 103(105), prijem@olivovna.cz

Komentáře jsou vypnuty.